Go to Content
Columbia College Chicago
Academy Fellows
Print this PageEmail this Page

Academy Fellows

  • Arvis Averette (HHSS)
  • Kathy Bergquist (English)
  • Kian Bergstrom (Cinema Art + Science)
  • Robert Biedrzycki (Fiction Writing)
  • Suzanne Blum Malley (English) (Founding Fellow)
  • Kris Brailey (FYS)
  • Beatrix Budy (Science & Math)
  • Peter von Buol (Journalism)
  • Alison Carey (Photography) 
  • Jan Chindlund (Library)
  • Janina Ciezadlo (HHSS)
  • Roz Cummings-Yeates (Journalism)
  • Heather Currie (Cinema Art + Science)
  • Hope Daniels (Radio)
  • Lisa DiFranza (FYS)
  • Marla Donato (Journalism)
  • Emma Draves (Dance)
  • James Falzone (FYS)
  • Jenna Feldman (Cinema Art + Science)
  • Joanne Gannett (A+D)
  • Kathy Giles (English)
  • Joan Giroux (A+D)
  • Stephanie Goldberg (Journalism)
  • Norma Green (Journalism)
  • Chris Greiner (International Programs)
  • Gina Grillo (Photography)
  • Ted Hardin (Cinema Art + Science)
  • Monica Hairston
  • Kevin Henry (A+D)
  • Lott Hill (CiTE)
  • Dorothy Horton-Jackson (LAS)
  • Whitney Huber (A+D)
  • Michael Humphreys (Cinema Art + Science)
  • Amanda Johnson (English)
  • Warren Johnson (Photography)
  • Ashley Kennedy (CiTE)
  • Michael Kilinski (Office of Transfer Evaluation)
  • Soo La Kim (CiTE)
  • Curtis Lawrence (Journalism)
  • Michael Lawrence (FYS)
  • Elio Leturia (Journalism)
  • Sandi Lindsey (Cinema Art + Science)
  • Ernie Love (FYS)
  • Amanda Marbais (English)
  • Susan Marcus (Academic Affairs)
  • Brian Marth (College Advising Center)
  • Suzanne McBride (Journalism)
  • Micah McCrary (English) 
  • Pam McKuen (Journalism)
  • Candi Meriwether (Journalism)
  • Rachel Michaels (English)
  • Sage Xaxua Morgan-Hubbard (Dance)
  • Brian Mornar (English)
  • Robin Morrissey (English)
  • Julie Mynatt (Cinema Art + Science)
  • Jim Nagle (English)
  • Toni Nealie (Television)
  • Carol Olsen (IAM)
  • Elizabeth Owens-Schiele (Journalism)
  • Neil Pagano (LAS)
  • Paul Peditto (Cinema Art + Science)
  • Kathleen Perkins (Theater) (Founding Fellow)
  • J. Paul Preseault (Cinema Art + Science)
  • Dave Pritchett (AEMM)
  • Pegeen Quinn (Academic Affairs)
  • Renee Ramsey-Passmore (A+D)
  • Doug Reichert Powell (English and FYS)
  • Hilary Richardson (Journalism)
  • Brendan Riley (English)
  • Corinne Rose (MoCP)
  • Nic Ruley (Television)
  • Monica Ryan (Audio Arts & Acoustics)
  • Jonn Salovaara
  • Francine Sanders (Cinema Art + Science)
  • Lisa Schlesinger (Theatre)
  • Elliot Scott (Audio Arts & Acoustics)
  • Lynn S. Shapiro (Fiction Writing)
  • Jeffrey Smith (Cinema Art + Science)
  • Jeff Spitz (Cinema Art + Science)
  • Ryan Spooner (English)
  • Alan Strathmann (Audio Arts & Acoustics)
  • Len Strazewski (Journalism)
  • Lauren Targ (College Advising)
  • Fereshteh Toosi (FYS)
  • Christine Tvedt (Student Financial Services)
  • Susan Tyma (Science & Math)
  • Tatiana Uhoch
  • Jacob Victorine (Creative Writing)
  • Ron Walkosz (Science & Math)
  • Alyson Paige Warren (Creative Writing)
  • Diane Wawrejko (Dance)
  • Stan West (Television)
  • Andrew Whatley (LAS)
  • Robin Whatley (Science & Math)
  • Lillian Williams (Journalism)
  • Fo Wilson (A + D)
  • Mark Withrow
  • Etta Worthington (Television and Film)